SEASON 7

So You Think You Can Dance (U.S. season 7)
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
So You Think You Can Dance (U.S.)
Season 7
Broadcast from May 27, 2010 – August 12, 2010
Judges Nigel Lythgoe
Mia Michaels
Adam Shankman
Host(s) Cat Deeley
Broadcaster Fox Broadcasting Company
Winner:
Lauren Froderman
Origin Phoenix, Arizona
Genre(s) Contemporary
Runner-up
Kent Boyd – Contemporary dancer
Chronology
◄ 2010 ►

So You Think You Can Dance is a United States television reality program and dance competition airing on the Fox Broadcasting Company network. Season seven premiered on May 27, 2010. In the August 12 finale, contemporary dancer Lauren Froderman was named “America’s Favorite Dancer” and received the grand prize of $250,000, as well as an appearance on the cover of Dance Spirit magazine and in print advertising for Gatorade.[1] Contemporary dancers Kent Boyd and Robert Roldan were named runner-up and third place finisher, respectively.
Contents

1 Judging panel
2 Auditions
2.1 Open auditions
2.2 Las Vegas week
3 Finals
3.1 Format changes
3.2 Top 11 finalists
3.2.1 Male contestants
3.2.2 Female contestants
3.3 Elimination chart
3.4 Performance shows
3.4.1 Meet the Top 11 (June 10, 2010)
3.4.2 Week 1 (June 16, 2010)
3.4.3 Week 2 (June 23, 2010)
3.4.4 Week 3 (June 30, 2010)
3.4.5 Week 4 (July 7, 2010)
3.4.6 Week 5 (July 14, 2010)
3.4.7 Week 6 (July 21, 2010)
3.4.8 Week 7 (July 28, 2010)
3.4.9 Week 8 (August 4, 2010)
3.4.10 Week 9 (August 11, 2010)
3.5 Result shows
3.5.1 Results show musical performances
3.5.2 Week 1 (June 17, 2010)
3.5.3 Week 2 (June 24, 2010)
3.5.4 Week 3 (July 1, 2010)
3.5.5 Week 4 (July 8, 2010)
3.5.6 Week 5 (July 15, 2010)
3.5.7 Week 6 (July 22, 2010)
3.5.8 Week 7 (July 29, 2010)
3.5.9 Week 8 (August 5, 2010)
3.5.10 Finale (August 12, 2010)
3.5.10.1 Judges’ picks
4 All-Stars Dance Pool
5 Tour
6 References
7 External links

Judging panel

Nigel Lythgoe and Adam Shankman returned as permanent judges and Cat Deeley returned to host. Mary Murphy stepped down from her judging position, but guest judged during Las Vegas week and made an appearance at the finale.[2] Mia Michaels became the third permanent judge for this season.[3] During the auditions, various guest judges joined Lythgoe, including Shankman and Michaels along with others. This is Michaels’ first and only season of being a permanent judge. It was announced in early 2011 that Mary Murphy would return as a permanent judge for season 8.[4] Michaels left because she felt she didn’t fit well on the panel and wanted to do her own work without being linked to the show.[5]
Auditions
Open auditions

[6]
Audition City Date Guest judges
Adrienne Arsht Center for the Performing Arts Miami January 18, 2010 Sonya Tayeh, Jason Gilkison
Paradise Theater The Bronx, New York City January 25, 2010 Mia Michaels, Adam Shankman
McFarlin Memorial Auditorium Dallas March 10, 2010 Tyce Diorio, Toni Redpath
Acuff Theatre Nashville March 14, 2010 Adam Shankman, Joey Dowling
Cadillac Palace Theatre Chicago March 18, 2010 Adam Shankman, Stacey Tookey
Orpheum Theatre Los Angeles March 26, 2010 Adam Shankman, Hi-Hat
Las Vegas week

Judges: Nigel Lythgoe, Mary Murphy, Adam Shankman, Toni Redpath, Lil’ C, Tyce Diorio Day 1 kicks off with individual solos, Day 2 is hip-hop, Day 3 is cha-cha, Day 4 is broadway, Day 5 is group routines, Day 6 is Contemporary, and the final day is individual solos.

The Las Vegas callbacks were held at Planet Hollywood Resort and Casino in Las Vegas, Nevada.
Task/style Music Choreographer(s)
Individual Solo Music Chosen by Contestant The contestants
Hip-Hop “OMG”—Usher ft. will.i.am Tabitha D’umo
Cha-cha-cha “Just Dance”—Lady Gaga Toni Redpath
Broadway “Charleston” from Billion Dollar Baby Tyce Diorio
Group routines Picked out of a hat The dancers
Contemporary “A Beautiful Mess”—Jason Mraz Travis Wall
Individual solo Music chosen by contestant The dancer
Finals
Format changes

Executive producer Nigel Lythgoe has stated numerous format changes for this season.[2][7][8] Instead of naming a top 20 to compete in the finals, the show planned on selecting a top 10, and ended up accepting an extra dancer to create a top 11. The contestants were informed of their inclusion in the finals by the judges either traveling to each dancer’s home or personally telephoning them to reveal their fate. This is in contrast to previous seasons where the contestants walked down a long corridor to face the judging panel.

Rather than partnering up the contestants with each other and eliminating two every week, partners were chosen at random each week from a pool of All-Stars and they’ll be voted as individuals every week, which was composed of top dancers that have appeared in previous seasons of the show. The competitors performed in their All-Star partners’ specialized styles, and one dancer was eliminated every week. Only three contestants were featured in the finale, as opposed to the usual four.

On June 16, 2010—the first performance show—host Cat Deeley revealed that the phone numbers viewers needed to dial to vote for their favorite contestant(s) were changed to 1-888-6BEST## from the usual 1-866-TEMPO##, ## being the numerical order of the contestant. This year also marks the first season in which, just like the results shows in all seasons prior, the performance shows were aired live, as opposed to being taped earlier in the week. This is also the first season to be broadcast in high-definition video.
Top 11 finalists
Male contestants
Finalist Age Home Town Dance Style Elimination date Placement
Kent Boyd 19 Botkins, Ohio,[9] Contemporary Jazz August 12, 2010 Runner-Up
Robert Roldan 20 Thousand Oaks, California Contemporary August 12, 2010 Third
AdéChiké Torbert 23 Brooklyn, New York Contemporary August 5, 2010 Fourth
Billy Bell 20 West Palm Beach, Florida Contemporary Ballet July 29, 2010 Fifth
Jose Ruiz 21 Pembroke Pines, Florida B-Boying Sixth
Alex Wong 23 Vancouver, British Columbia Ballet July 8, 2010 (Injured) Eighth
Female contestants
Finalist Age Home Town Dance Style Elimination date Placement
Lauren Froderman 19 Phoenix, Arizona Contemporary Jazz Won Winner
Ashley Galvan 20 Visalia, California Jazz/Lyrical July 15, 2010 (Injured) Seventh
Melinda Sullivan 22 Thousand Oaks, California Tap July 1, 2010 Ninth
Cristina Santana 24 San Diego, California Salsa June 24, 2010 Tenth
Alexie Agdeppa 26 Los Angeles, California Contemporary Jazz June 17, 2010 Eleventh
Elimination chart
Legend Female Male Bottom 3 contestants Bottom 2 contestants Injury
Result show date: 6/17 6/24 7/1 7/8 7/15 7/22 7/29 8/5 8/12
Contestant Results
Lauren Froderman Btm 3 Winner
Kent Boyd Runner-up
Robert Roldan Btm 3 Btm 3 Btm 2 Btm 2 3rd place
AdéChiké Torbert Elim
Billy Bell Btm 3 Btm 2 Btm 2 Injury Elim
Jose Ruiz Btm 2 Btm 2
Ashley Galvan Btm 2 Injury
Alex Wong Injury
Melinda Sullivan Btm 3 Btm 3 Elim
Cristina Santana Btm 3 Elim
Alexie Agdeppa Elim
Performance shows

The dancers that are marked in bold are contestants.
Meet the Top 11 (June 10, 2010)

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s)
All dancers Jazz “Fame”—David Bowie Wade Robson
Kent Boyd
Lauren Froderman
Mark Kanemura
Kathryn McCormick Jazz “Paris is Burning”—St. Vincent Travis Wall
Alexie Agdeppa
Lauren Gottlieb
Allison Holker
Melinda Sullivan Broadway “There’s Gotta Be Something Better Than This” from Sweet Charity Tyce Diorio
Stephen “Twitch” Boss
Comfort Fedoke
Jose Ruiz
Dominic Sandoval Hip-Hop “Din Daa Daa” (District 78 mix)—George Kranz Tabitha and
Napoleon D’umo
Anya Garnis
Pasha Kovalev
Cristina Santana Samba “Work” (Freemason remix)—Kelly Rowland Jason Gilkison
Billy Bell
Ade Obayami
Alex Wong Contemporary “This Bitter Earth/On the Nature of Daylight”—Max Richter and Dinah Washington Mia Michaels
Courtney Galiano
Ashley Galvan
Neil Haskell
Robert Roldan
AdéChiké Torbert Jazz “Freak”—Estelle feat. Kardinal Offishall Sonya Tayeh
Week 1 (June 16, 2010)

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Results
Billy Bell
Lauren Gottlieb Broadway “Footloose”—Kenny Loggins Tyce Diorio Safe
Mark Kanemura
Cristina Santana Jazz “Starstruck”—Santigold Sonya Tayeh Bottom 3
Comfort Fedoke
Jose Ruiz Hip-Hop “Beautiful Monster”—Ne-Yo Tabitha and
Napoleon D’umo Safe
Kathryn McCormick
AdéChiké Torbert Jazz “Addicted to Love”—Florence and the Machine Travis Wall Safe
Pasha Kovalev
Melinda Sullivan Jive “L-O-V-E”—VV Brown Tony Meredith
Melanie LaPatin Bottom 3
Allison Holker
Alex Wong Contemporary “Hallelujah”—Jeff Buckley Sonya Tayeh Safe
Alexie Agdeppa
Stephen “Twitch” Boss Hip-Hop “Butterfly”—Jason Mraz Tabitha and
Napoleon D’umo Eliminated
Lauren Froderman
Ade Obayomi Pop-Jazz “Oh Yeah”—Yello Mandy Moore Safe
Kent Boyd
Anya Garnis Cha-cha-cha “Lady Marmalade”—Diva Invasion Tony Meredith
Melanie LaPatin Safe
Ashley Galvan
Neil Haskell Contemporary “For All We Know”—Roberta Flack & Donny Hathaway Tyce Diorio Safe
Courtney Galiano
Robert Roldan African Jazz “Norweg” from Saltimbanco Sean Cheesman Safe
Week 2 (June 23, 2010)

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Results
Pasha Kovalev
Cristina Santana Paso Doble “Ira Deorum/Sanctus”—James Dooley Jean-Marc Généreux
France Mousseau Eliminated
Allison Holker
AdéChiké Torbert Contemporary “Listen to Your Heart” (Edmee’s Unplugged Vocal Edit)—DHT Mandy Moore Safe
Lauren Gottlieb
Alex Wong Broadway “Summertime”—Sylvester Tyce Diorio Safe
Ashley Galvan
Mark Kanemura Lyrical Jazz “Wonderful”—Annie Lennox Travis Wall Safe
Billy Bell
Comfort Fedoke Krumping “So U Think U Can Krump”—Tha J-Squad Lil’ C Safe
Anya Garnis
Robert Roldan Argentine Tango “Libertango”—Bond Jean-Marc Généreux
France Mousseau Bottom 3
Ade Obayomi
Melinda Sullivan Contemporary “Squander”—Skunk Anansie Stacey Tookey Bottom 3
Kathryn McCormick
Jose Ruiz Bollywood “Marjaani Marjaani Kasama” from Billu Nakul Dev Mahajan Safe
Lauren Froderman
Dominic Sandoval Lyrical hip-hop “If I Were a Boy”—Beyoncé Knowles Tessandra Chavez Safe
Kent Boyd
Courtney Galiano Jazz “Amy Amy Amy”—Amy Winehouse Tyce Diorio Safe
Week 3 (June 30, 2010)

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Results
Lauren Gottlieb
AdéChiké Torbert Hip-hop “Hot-N-Fun”—N.E.R.D ft. Nelly Furtado Dave Scott Safe
Ashley Galvan
Ade Obayomi Contemporary “Cosmic Love”—Florence and the Machine Dee Caspary Safe
Courtney Galiano
Robert Roldan Jazz “XXXO”—M.I.A. Sonya Tayeh Bottom 3
Pasha Kovalev
Melinda Sullivan Salsa “Magdalena, Mi Amor” (Quimara)—D.L.G. Fabian Sanchez Eliminated
Lauren Froderman
Neil Haskell Broadway “Let Me Entertain You”—Debbie Gibson Joey Dowling Safe
Billy Bell
Kathryn McCormick Contemporary “Jar of Hearts”—Christina Perri Stacey Tookey Bottom 3
Anya Garnis
Jose Ruiz Samba “Long Time”—Shakira Dmitry Chaplin Safe
Kent Boyd
Allison Holker Jazz “Heartburn”—Alicia Keys Mandy Moore Safe
Alex Wong
Stephen “Twitch” Boss Hip-hop “Outta Your Mind” (District 78 mix)—Lil Jon and LMFAO Napoleon and
Tabitha D’umo Safe

Solos:

Dancer Style Music Result
Billy Bell Jazz “Something Bigger, Something Better”—Amanda Blank Bottom 3
Jose Ruiz Breaking “Super Bad”—James Brown Safe
Kent Boyd Contemporary “Down” (Candlelight Remix)—Jay Sean Safe
Alex Wong Ballet “Rule the Planet” from Planet of the Apes Safe
Ashley Galvan Jazz “Royal T”—Crookers feat. Róisín Murphy Safe
Robert Roldan Contemporary “Hold You in My Arms”—Ray LaMontagne Bottom 3
Melinda Sullivan Tap “Empire State of Mind (Part II) Broken Down”—Alicia Keys Eliminated
AdéChiké Torbert Contemporary “Ruthless Gravity”—Craig Armstrong Safe
Lauren Froderman Contemporary “Unchained Melody”—Cyndi Lauper Safe
Week 4 (July 7, 2010)

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Result
Lauren Froderman
Pasha Kovalev Cha-cha-cha “Telephone”—Lady Gaga and Beyoncé Knowles Jean-Marc Généreux
France Mousseau Safe
Lauren Gottlieb
Jose Ruiz Contemporary “Never Tear Us Apart”—INXS Mandy Moore Safe
Kent Boyd
Comfort Fedoke Hip-hop “You’re Not My Girl”—Ryan Leslie Dave Scott Safe
Courtney Galiano
AdéChiké Torbert Jazz “Is You Is or Is You Ain’t My Baby” (Rae & Christian Remix)—Dinah Washington Mandy Moore Safe
Billy Bell
Katee Shean1 Broadway “Macavity: The Mystery Cat” from Cats Spencer Liff Bottom 3
Ashley Galvan
Dominic Sandoval Hip-hop “How Low”—Ludacris Tabitha and
Napoleon D’umo Bottom 3
Kathryn McCormick
Robert Roldan Jazz “Sinking Feeling”—Róisín Murphy Sean Cheesman Safe
Marla2
AdéChiké Torbert Bollywood “Mourya Re” from Don: The Chase Begins Again Nakul Dev Mahajan Alex Wong (Injured) Withdrew
Kent Boyd
Lauren Froderman Contemporary “Collide” (Acoustic version)—Howie Day Travis Wall Safe
Ashley Galvan
Robert Roldan Quickstep “Man with the Hex”—Atomic Fireballs Jean-Marc Généreux
France Mousseau Galvan Bottom 3
Billy Bell
Jose Ruiz African Jazz “The Hunt”—Mickey Hart Sean Cheesman Bell Bottom 3

^1 Shean was asked to step in due to an injury sustained by Allison Holker.
^2 Marla, the assistant choreographer, was asked to step in due to contestant Alex Wong sustaining an injury during rehearsal that would force his withdrawal from the competition.
Alex was forced to do foxtrott with Anya, but due to his injury, it was cancelled.

Week 5 (July 14, 2010)

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Result
Lauren Froderman
Mark Kanemura Tahitian “Jungle”—Last Voices Tiana Liufau Safe
Anya Garnis
AdéChiké Torbert Salsa “Oyelo Que Te Conviene”—Eddie Palmieri Liz Lira
Danny Davalos Safe
Courtney Galiano
Jose Ruiz Broadway “Mister Cellophane” from Chicago Joey Dowling Bottom 3
Allison Holker
Robert Roldan Contemporary “Fix You”—Coldplay Travis Wall Safe
Billy Bell
Anya Garnis Jive “Paradise by the Dashboard Light”—Meat Loaf Louis van Amstel Bottom 3
Kent Boyd
Neil Haskell Broadway “Shoeless Joe From Hannibal, MO” from Damn Yankees Tyce Diorio Safe
Billy Bell
Lauren Froderman Jazz “Boogie Shoes”—KC & the Sunshine Band Mandy Moore Bell Bottom 3
Jose Ruiz
Dominic Sandoval B-boying “Battle for the Beat”—District 78 Tabitha and
Napoleon D’umo Bottom 3
Kent Boyd
AdéChiké Torbert Contemporary “You Only Disappear”—Tom McRae Dee Caspary Both Safe
Robert Roldan
Kathryn McCormick6 Disco “Instant Replay”—Dan Hartman Doriana Sanchez Safe

Ashley was forced to do rumba with Pasha, but due to her injury, it was cancelled.

Week 6 (July 21, 2010)

Guest Judge: Kenny Ortega

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Result
Stephen “Twitch” Boss
Lauren Froderman Hip-hop “My Chick Bad”—Ludacris ft. Nicki Minaj Napoleon and
Tabitha D’umo Safe
Allison Holker
Jose Ruiz Contemporary Eternal Sunshine of the Spotless Mind theme—Jon Brion Sonya Tayeh Bottom 3
Lauren Gottlieb
Robert Roldan Jazz “Wasted Time”—My Life with the Thrill Kill Kult Tyce Diorio Bottom 3
Kent Boyd
Kathryn McCormick Jazz “Tightrope”—Janelle Monae Sonya Tayeh Safe
Comfort Fedoke
AdéChiké Torbert Lyrical Hip-hop “Fallin'”—Alicia Keys Napoleon and
Tabitha D’umo Safe
Lauren Froderman
Robert Roldan Samba “Drummer Boy” (SYTYCD Remix)—Debi Nova Dmitry Chaplin Roldan Bottom 3
Jose Ruiz
AdéChiké Torbert Paso Doble “The Arrival/Rampage/Continued Existence”—James Dooley Dmitry Chaplin Ruiz Bottom 3
Kent Boyd
Stephen “Twitch” Boss9 Stepping “Pro Nails” (Rusko remix)—Kid Sister Chuck Maldonado Safe

Billy was to be partnered with Courtney, unfortunately, the routine was cancelled due to his injury. He was still able to perform the following week.
Solos:

Dancer Style Music Result
AdéChiké Torbert Contemporary “This Woman’s Work”—Maxwell Safe
Robert Roldan Contemporary “Parachutes”—Trevor Hall Bottom 3
Lauren Froderman Contemporary “The Waves”—Elisa Safe
Jose Ruiz Breakdancing “Give It Up or Turnit a Loose”—James Brown Bottom 3
Kent Boyd Contemporary “End of the Road” (A capella)—Boyz II Men Safe
Week 7 (July 28, 2010)

Guest Judge: Toni Redpath

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Result
Kent Boyd
Anya Garnis Cha-cha-cha “My First Kiss”—3OH!3 ft. Ke$ha Jean-Marc Généreux
France Mousseau Safe
Kathryn McCormick
Robert Roldan Contemporary “Heaven is a Place on Earth”—Katie Thompson Stacey Tookey Safe
Courtney Galiano
AdéChiké Torbert Jazz “Manteca”—Dizzy Gillespie Tyce Diorio Safe
Comfort Fedoke
Jose Ruiz Hip-hop “Try a Little Tenderness”—Otis Redding Marty Kudelka
Dana Wilson Ruiz Eliminated
Lauren Froderman
Allison Holker Broadway “Who’s Got the Pain?” from Damn Yankees Tyce Diorio Bottom 3
Billy Bell
Ade Obayomi Contemporary “Mad World” (Alternate Version)—Michael Andrews ft. Gary Jules Stacey Tookey Bell Eliminated
Kent Boyd
Jose Ruiz Broadway “From This Moment On” from Kiss Me, Kate Spencer Liff Ruiz Eliminated
Lauren Froderman
AdéChiké Torbert Foxtrot “Fever”—Beyoncé Knowles Jean-Marc Généreux
France Mousseau Froderman Bottom 3
Billy Bell
Robert Roldan Bollywood “Ganesh” from Bombay Dreams Nakul Dev Mahajan Bell Eliminated

Solos:

Dancer Style Music Result
Jose Ruiz B-boying “Giant Squid”—RJD2 Eliminated
Lauren Froderman Contemporary “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”—Aretha Franklin Bottom 3
Billy Bell Contemporary “Lights Go Down”—Telepathe Eliminated
Kent Boyd Contemporary “A Song For You”—Elliot Yamin Safe
Robert Roldan Contemporary “A Beautiful Mess” (A Raining Jane sessions)—Jason Mraz Safe
AdéChiké Torbert Contemporary “Pretty Wings”—Maxwell Safe
Week 8 (August 4, 2010)

Guest Judge: Tyce Diorio
Group dance (Top 4): “The Crapshooter’s Dance” from Guys and Dolls

Performances:

Dancers Style Music Choreographer(s) Result
Lauren Froderman
Pasha Kovalev Argentine Tango “Oblivion”—Ástor Piazzolla Miriam Larici
Leonardo Barrionuevo Safe
Lauren Gottlieb
AdéChiké Torbert African Jazz “The Path”—Ralph MacDonald Sean Cheesman Eliminated
Robert Roldan
Anya Garnis Viennese Waltz “Lost”—Anouk Jonathan Roberts Bottom 2
Kent Boyd
Courtney Galiano Disco “When Love Takes Over”—Kelly Rowland feat. David Guetta Doriana Sanchez Safe
Lauren Froderman
Ade Obayomi Commercial Jazz “Hide U” (John Creamer and Stephane K Remix)—Kosheen Sean Cheesman Safe
Kathryn McCormick
AdéChiké Torbert Contemporary “Fearless Love”—Melissa Etheridge Dwight Rhoden
Desmond Richardson Eliminated
Robert Roldan
Dominic Sandoval Hip-hop “Scars”—Basement Jaxx feat. Kelis, Meleka and Chipmunk Napoleon and
Tabitha D’umo Bottom 2
Kent Boyd
Neil Haskell Contemporary “How It Ends”—DeVotchKa Travis Wall Safe
Week 9 (August 11, 2010)
Dancers Style Music Choreographer(s)
Kent Boyd
Lauren Gottlieb Bollywood “Om Mangalam” from Kambakkht Ishq Nakul Dev Mahajan
Stephen “Twitch” Boss
Lauren Froderman Hip-hop “Power”—Kanye West Napoleon and Tabitha D’umo
Mark Kanemura
Robert Roldan Jazz “Whip It”—Devo Tyce Diorio
Lauren Froderman
Robert Roldan Contemporary “That Home”—The Cinematic Orchestra Dee Caspary
Kent Boyd
Lauren Froderman Jazz “Hip to Be Square”—Huey Lewis and the News Mandy Moore
Kent Boyd
Allison Holker Contemporary “Sundrenched World” (Live Session)—Joshua Radin Stacey Tookey
Kathryn McCormick
Robert Roldan Broadway “Cool” from West Side Story Spencer Liff
Lauren Froderman
Pasha Kovalev Cha-cha-cha “Not Myself Tonight”—Christina Aguilera Tony Meredith
Melanie LaPatin
Kent Boyd
Robert Roldan Malevos “The Chosen/Drum Addict”—Taylor Long Miriam Larici
Leonardo Barrionuevo

Solos:

Dancer Style Music
Kent Boyd Contemporary “The Finish Line”—Train
Robert Roldan Contemporary “The District Sleeps Alone Tonight”—The Postal Service
Lauren Froderman Contemporary “I’m Going Down”—Mary J. Blige
Result shows
Results show musical performances
Week Performer(s) Title Performance type
Week 1 Usher “OMG” pre-recorded performance
Justin Bieber feat. Usher “Somebody to Love” music video premiere
Week 2 Debi Nova “Drummer Boy” live performance
Week 3 Ne-Yo “Beautiful Monster” pre-recorded performance
Week 4 Natasha Bedingfield “Touch” live performance
Week 5 Christina Perri “Jar of Hearts” pre-recorded performance
Week 6 Enrique Iglesias feat. Pitbull “I Like It pre-recorded performance
Week 7 Christian TV “When She Turns 18” live performance
Allison Iraheta feat. Orianthi “Don’t Waste the Pretty” pre-recorded performance
Week 8 Janelle Monáe “Tightrope” live performance
Flo Rida “Club Can’t Handle Me” live performance
Finale Black Gold “Shine” live performance
Week 1 (June 17, 2010)

Group dance: Top 11: “Acapella”—Kelis (Jazz; Choreographer: Tessandra Chavez)
Guest dancer(s): Keith Roberts and Karine Plantadit
Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Melinda Sullivan Tap “I Got the Feelin'”—James Brown Safe
Alexie Agdeppa Jazz “I’ve Been Loving You Too Long”—Otis Redding Eliminated
Cristina Santana Salsa “La Guarachera”—Celia Cruz and Tito Puente Safe
Week 2 (June 24, 2010)

Group dance: Top 10: “Royal T”—Crookers feat. Róisín Murphy (Jazz; Choreographer: Sonya Tayeh)
Guest dancer(s): RemoteKontrol featuring Bryan Gaynor dancing to Eskimo’s “Agnus Dei”
Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Cristina Santana Salsa “Quimbara”—Celia Cruz & Johnny Pacheco Eliminated
Melinda Sullivan Tap “Heels”—Q-Tip Safe
Robert Roldan Contemporary “Everywhere I Go”—Lissie Safe
Week 3 (July 1, 2010)

Group dance: Top 9: “O Fortuna” from Carmina Burana—London Symphony Orchestra & Richard Hickox (Contemporary; Choreographer: Jamel Gaines)
Guest dancer(s):
Viva Elvis (Cirque du Soleil)
All-Stars Courtney Galiano & Mark Kanemura – “The Garden” from Season 4
Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Billy Bell Contemporary “Fly”—Ludovico Einaudi Safe
Robert Roldan Jazz “Hater”—Various Production Safe
Melinda Sullivan Tap None3 Eliminated

^3 Sullivan chose to dance a cappella.
Week 4 (July 8, 2010)

Group dance: “When We Dance”—Sting (Contemporary; Choreographer: Mia Michaels)
Guest dancer(s):
Touring cast of In the Heights: “96,000” from In the Heights (Choreographer: Andy Blankenbuehler)
All-Stars Pasha & Anya – Cha-Cha from Season 3 Auditions; Song: “Magic Carpet Ride”—Mighty Dub Katz
Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Alex Wong N/A5 Withdrew
Billy Bell Contemporary “To Build a Home”—The Cinematic Orchestra Safe
Ashley Galvan Contemporary “Lost” (Acoustic version)—Anouk Safe

^4 Wong sustained an injury to his Achilles tendon during rehearsal and was unable to perform during the show on 7/7/2010. He was therefore automatically placed in the bottom 3 and in danger of elimination. Due to the seriousness of the injury, Wong needed surgery and 3 months of recuperation and was forced to leave the competition, causing both Bell and Galvan to be safe to continue into the next week.
Week 5 (July 15, 2010)

Group dance: “Charleston” from Billion Dollar Baby (Broadway; Choreographer: Tyce Diorio)
Guest dancer(s):

Fernando Martín-Gullans and Lauren Vayser from Mary Murphy’s Champion Ballroom Academy (“Jailhouse Rock”—Elvis Presley); Jive
Jamar Roberts and Rachael McLaren from the Alvin Ailey American Dance Theater (“Gravity’s Angel”—Laurie Anderson; Contemporary ballet)
All-Stars Twitch & Comfort: (“Forever”—Chris Brown; Choreographer: Dave Scott; Hip-hop)

Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Ashley Galvan N/A5 Withdrew
Billy Bell Contemporary “Stand by Me”—Ben E. King Safe
Jose Ruiz Breaking “Chicken Bone Circuit”—RJD2 Safe

^5 Galvan sustained an injury to a rib on Monday July 12, 2010. Unable to perform, she was automatically placed in the bottom 3 for the week.
Week 6 (July 22, 2010)

Group dance: “All That Jazz”—Lea DeLaria; Choreographer: Kelley Abbey
Guest dancer(s):
Soloists Yuriko Kajiya and Jared Matthews from American Ballet Theater-Don Quixote Act III Grand Pas de Deux
DJ Smart-Contemporary
All-Stars Lauren & Neil – Jazz from Season 3 “Night of the Dancing Flame” – Roisin Murphy
Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Billy Bell
N/A
Safe
Robert Roldan Contemporary “Fireflies”—Ron Pope Safe
Jose Ruiz B-boying “It’s Just Begun”—Jimmy Castor Bunch Safe

^6 The judges chose not to eliminate anyone, which means that two people are to be eliminated in week seven.
Week 7 (July 29, 2010)

Group dance: “Every Little Thing She Does Is Magic”—Sting (Contemporary; Choreographer: Mia Michaels)
Guest dancer(s): Cast of Step Up 3D, to “Already Taken” by Trey Songz, “My Own Step (Theme from Step Up 3D)” by Roscoe Dash & T-Pain featuring Fabo and “This Instant” by Sophia Fresh featuring T-Pain
Bottom 3’s solos:

Dancer Style Music Result
Jose Ruiz B-boying “Hot Music”—Soho Eliminated
Billy Bell Contemporary “Szerencsetlen”—Venetian Snares Eliminated
Lauren Froderman Contemporary Jazz “Let’s Get It On”—Marvin Gaye Safe
Week 8 (August 5, 2010)

Group dance (All-Stars): “Drumming Song”—Florence & the Machine (Contemporary; Choreographer: Dee Caspary)
Guest dancer(s): Desmond Richardson (“Sympathy for the Devil”—The Rolling Stones)
Solos:

Dancer Style Music Result
Lauren Froderman Contemporary “Wasted Time”—Me’Shell Ndegeocello Safe
Kent Boyd Jazz “Dynamite”—Taio Cruz Safe
AdeChike Torbert Contemporary “Sir”—Various Artists Eliminated
Robert Roldan Jazz “Mr. Muscle”—Rusko Bottom 2
Finale (August 12, 2010)

Judges: Tyce Diorio, Kenny Ortega, Stacey Tookey, Mary Murphy, Adam Shankman, Mia Michaels, Nigel Lythgoe
Guest dancers:

Quest Crew (“Suzy”—Caravan Palace)
The Manzari Brothers and 7-year-old Luke (Tap)
Lil’ C and Season 6’s winner Russell Ferguson (Krumping; “Hazardous”—Buckmouth)
SYTYCD U.K. winner Charlie Bruce and Neil Haskell (“I Surrender”—Celine Dion; Choreographer: Mandy Moore)
Ellen DeGeneres and Stephen “Twitch” Boss in tribute to Alex Wong (“Outta Your Mind”—Lil Jon and LMFAO; Choreographers: Tabitha and Napoleon D’umo)

Group dances:

Dancers Style Music Choreographer
Top 11 + All-stars Hip-Hop RA —Nathan Lanier Christopher Scott
Judges’ picks
Dancers Style Music Choreographer Chosen by
Kent Boyd
Neil Haskell Broadway “Shoeless Joe” from Damn Yankees Tyce DiOrio Kenny Ortega
Billy Bell
Ade Obayomi Contemporary “Mad World” (Alternate Version)—Michael Andrews feat. Gary Jules Stacey Tookey Nigel Lythgoe
Comfort Fedoke
AdéChiké Torbert Lyrical Hip-hop “Fallin'”—Alicia Keys Napoleon and
Tabitha D’umo Mia Michaels
Kent Boyd
Anya Garnis Cha-cha-cha “My First Kiss”—3OH!3 feat. Ke$ha Jean-Marc Généreux
France Mousseau Cat Deeley
Robert Roldan
Dominic Sandoval Hip-hop “Scars”—Basement Jaxx feat. Kelis, Meleka and Chipmunk Napoleon and
Tabitha D’umo Tyce DiOrio
Lauren Froderman
Pasha Kovalev Argentine Tango “Oblivion”—Ástor Piazzolla Miriam Larici
Leonardo Barrionuevo Nigel Lythgoe
Allison Holker
Robert Roldan Contemporary “Fix You”—Coldplay Travis Wall Adam Shankman
Jose Ruiz
Dominic Sandoval Breakdance “Battle for the Beat”—District 78 Napoleon and
Tabitha D’umo Mary Murphy
Stephen “Twitch” Boss
Lauren Froderman Hip-hop “My Chick Bad”—Ludacris feat. Nicki Minaj Napoleon and
Tabitha D’umo Adam Shankman
Allison Holker
Alex Wong Contemporary “Hallelujah”—Jeff Buckley Sonya Tayeh Cat Deeley
Billy Bell
Robert Roldan Bollywood “Ganesh” from Bombay Dreams Nakul Dev Mahajan Stacey Tookey
Kent Boyd
Neil Haskell Contemporary “How It Ends”—DeVotchKa Travis Wall Mia Michaels

Eliminated
Robert Roldan
Runner-up
Kent Boyd
Winner
Lauren Froderman